Domů » Jak utišit plačící dítě? Patnáct praktických rad, které mohou pomoci

Jak utišit plačící dítě? Patnáct praktických rad, které mohou pomoci

by ona
0 comment

Přečtěte si, co radí praxe i věda.

Pláč je v životě každého miminka jediným způsobem, jak komunikovat se svým okolím.

V organismu matky zvyšuje tvorbu prolaktinu, hormonu stimulujícího tvorbu mateřského mléka. Prolaktin stojí i za pohnutkami chtít vzít plačící dítě do náruče a hned ho utišit.

Děti pláčou z mnoha důvodů, abychom je uměli co nejrychleji utišit, je dobré vědět, co může být příčinou všech slz a povyku.

Proč dítě pláče?
Může jít o takové příčiny jako hlad, únava, nepohodlí, mokrá plenka, tlačící se zoubky, cizí prostředí, nepřítomnost rodiče, nadýmání nebo koliky, bolesti či nemoc.

Pokud není vysvětlením žádná z uvedených příčin a už opravdu nevíte, co by mohlo vaše dítě dráždit, problém může být někde jinde a někdy nezaškodí navštívit lékaře.

„Tím, že reagujeme na potřeby miminka, bude se cítit bezpečně, protože děláme jeho svět předvídatelným.

Pokud je v neustálém stresu, například pokud dlouhodobě ignorujeme jeho pláč ve strachu, že si ho rozmaznáme, negativně to ovlivňuje vývoj jeho nervové soustavy. V konečném důsledku tedy dosáhneme přesného opaku,“ vysvětlila v minulosti pro SME psycholožka Jana Bašňáková.

Pro uklidnění svého dítěte tedy můžete zkusit některou z těchto metod:

Jak utišit plačící dítě?

Miminka obecně mají v oblibě vodu, připomíná jim to „chlapání se“ v děloze. Pokud je miminko ještě malé, můžeme mu vodu ke koupání místo do vaničky napustit do kbelíku.

Dítě potřebuje cítit svůj prostor. Zaviňte ho celého is držadly podél těla do zavinovačky nebo přikrývky. Je možné, že se jen leklo vlastních prudkých pohybů.

Tělo na tělo
Při tělesném kontaktu se z těla uvolňuje hormon oxytocin – ten ovlivňuje i naše emoce. Stejně tak působí na naše tělo i kojení. Pokud dítě pláče kvůli hladu či žízně, perfektně ho utiší. Při únavě zabírá tato metoda také. Dítě se totiž sáním prsu unaví více a rychleji usne. Dítě blízkost matky uklidňuje a kontakt kůže na kůži nemusí být jen o kojení, ale právě o této vzájemné blízkosti.

Chystáte se večer ven a víte, že vaše miminko „vyvádí“ hlavně tehdy, když nejste u něj? Položte mu do postýlky kus oblečení, například tričko, ze kterého bude cítit vaši vůni. Ta ho uklidní a dodá mu pocit bezpečí.

Zkuste také jemné skákání (pohupování) na míči. Dítě dokáže krásně a rychle utišit. Pozor je však třeba dát na plné bříško.

Oblíbeným trikem je plácání po pleně. Často se jedná o automatický a spontánní pohyb každého člověka, který drží dítě v náručí a má obavy z toho, že spustí křik.

Známý tón vašeho hlasu dítě uklidní nejlépe. Šepkejte mu do ouška nebo vydávejte šumivé zvuky.

Zkuste dítěti třít místo v čele mezi očima. Mnoha rodičům se díky tomuto triku dítě uklidnilo a dokonce usnulo.

Absolutně ticho a tma. Některým dětem prostě překáží hluk a ostrost světla.

Nezapomínejte ani na otcovu náruč. Paže otců jsou často pro děti útulnější. Mohou se v jejich náručí celé skrýt a otcové i děti stejně tak čerpají výhody ze vzájemného kontaktu kůže na kůži.

Nošení
Případně zkuste nošení v šátku nebo nosiči. Dítě slyší pravidelný tlukot srdce a to ho uklidňuje. Význam nošení dokazuje i studie vědců z Kanady Ronalda G. Barra a Urse A. Hunzikera, podle kterých jsou nošená miminka šťastnější a méně pláčou.

Pokud nic jiného nezabírá, někdy prostě postačí změnit prostředí, ukažte dítěti jeho vlastní odraz v zrcadle nebo vyjděte ven na čerstvý vzduch.

Pomůckou proti pláči je i dudlík.

Pokud dítě pláče pro bolavé dásně a prořezávající se první zoubky, záchranou může být chladivý balzám na dásně.

Při kolice zase miminku pomůže teplá koupel a masáž bříška. Položte dítě na záda, bříško mu trochu potřete olejíčkem a pomasírujte ho. Případně mu na střídačku přitlačujte nožky k bříšku, jako byste s ním jezdili na kole.

You may also like

Leave a Comment

About Us

Soledadu00a0is the Best Newspaper & Magazine WordPress Theme with tons of options, customizations and demos ready to import. This theme is perfect for blogs and excellent for online stores, news, magazine or review sites. Buy Soledad now!

u00a92022 Soledad, A Media Company – All Right Reserved. Designed and Developed by PenciDesign