Domů » Pleť věkem ztrácí ochrannou bariéru, jak se ubránit její dehydrataci?

Pleť věkem ztrácí ochrannou bariéru, jak se ubránit její dehydrataci?

by ona
0 comment

Během zimy je naše pleť viditelně sušší než v jiných obdobích roku. Způsobuje to studený suchý vzduch a vítr, ale zároveň i vyhřátý interiér.

Chladný vzduch snadno odstraňuje oleje a mastnotu, která se v pleti přirozeně nachází a snižuje schopnost hydratace pleti až o 25 procent. To vede k pocitu nadměrné napnutosti pleti, podráždění i svědění.

Stav pokožky náchylné ke vzniku ekzémů, psoriázy nebo jiných chronických problémů se ještě zhoršuje.

Se suchou pletí se v zimě potýká většina lidí, v každém věku a trápí muže i ženy. Po čtyřicátém roce však tendence k vysušování pokožky narůstá ještě víc.

Pleť totiž věkem ztrácí část své přirozené ochranné bariéry a produkuje méně olejů. Jak ji v tomto období tedy chránit a ošetřovat?

Vzduch v interiéru
V místnostech vašeho domova nebo v práci není nutné prostor zbytečně vytápět.

V zimě je obtížné najít tu správnou teplotu. Škodí příliš velké teplo i chlad. Dodat vzduchu správnou vlhkost můžete pomocí zvlhčovače.

Ideální je nastavit jej na 60 procent. Správná vlhkost vzduchu podpoří také přirozenou hydrataci pleti.

Horká sprcha není dobrý nápad
Odolejte pokušení ponořit se do horké vody po návratu domů z chladného dne.

Čím vyšší je teplota vody, tím více je pokožka vystavována odplavování mazu a vysušování.

Upřednostněte raději vlažnější vodu. Sprchu absolvujte do deseti minut ak pokožce buďte šetrní.

Vyhněte se používání kartáče nebo houby, které v tomto období pleti spíše škodí, než by jí pomáhaly.

Vyměňte mýdlo
Jednou z nejčastějších příčin suché pokožky je nesprávné mýdlo. Zejména mýdla, která slibují zároveň peeling, mají tendenci pleť vysušovat a dráždit.

Vyberte si raději mýdlo, které není příliš parfémované nebo takové, které neobsahuje alkohol.

Lepším řešením je mýdlo, které obsahuje přidané hydratační složky a je určeno pro citlivou pleť.

Hydratujte
Je to docela logické. Jak jinak zamezit suché pleti jako dostatečnou hydratací? V zimě si jí dopřejte dvakrát víc. Ideální jsou tělová mléka s obsahem kyseliny mléčné nebo s obsahem kozího mléka.

Nejvhodnější je aplikovat je na tělo tři až pět minut po sprchování, a to každý den.

Na obličej i tělo používejte husté bohaté krémy a před jejich aplikací využijte sérum s vitamínem C as obsahem dalších antioxidantů. Při čištění pleti zase vybírejte šetrný přípravek, například v gelové formě a alespoň jednou týdně na pleť aplikujte hydratační masku.

Zejména před spaním je vhodná doba, kdy je třeba se důsledně postarat o pleť, abyste se ráno vzbudili svěží a dodali pokožce potřebnou výživu, která bude mít dostatek času v pokožce působit.

Po sprchování a před spaním celé tělo natřete hydratačním tělovým mlékem. Věnujte pozornost rukám a nakrémujte je výživným hustým krémem, postarejte se o pokožku obličeje.

V tomto případě by u vás nemělo chybět vyživující tonikum, již zmiňované sérum, hustý krém a speciální krém na okolí očí.

Záleží na oblečení
Pleť lze chránit také mechanicky oblečením. Aby ji chlad tak nevyčerpával, pomůže teplé oblečení, šály, čepice i ochrana obličeje.

Nejlépe však uděláte, vyhnete-li se materiálům, které pleť svým složením dráždí. Všichni máme zkušenosti s teplými, ale drsnými vlněnými svetry, které na nahé pokožce způsobují svědění.

V zimě si proto vybírejte jemnější a měkčí materiály, jako například bavlnu, která pleti dovoluje dýchat, a kvalitní rukavice. Ruce jsou částí těla, která si to v zimě odnáší asi nejvíc.

Hydratace zevnitř
Během zimy mnozí pijí méně tekutin než v létě, kdy v nás žízeň vyvolávají vedra.

A tak se stává, že náš pitný režim v zimě pokulhává. A tak se snadno dostanete do stavu dehydratace, která se přirozeně odráží i na pleti.

Pijte dostatek vody, i když nejste žízniví, vyhněte se nápojům s obsahem kofeinu, které tělo zbavují vody ještě víc.

Správné ingredience
Na pomoc v zimě přicházejí i jednoduché a levné ingredience, které najdete přímo v kosmetických produktech, ale možná i doma v kuchyni, koupelně nebo v lékárničce.

Velmi nápomocný je kokosový olej, který vyplňuje prostor mezi narušenými kožními buňkami.

S velmi suchou pokožkou si dokáže poradit například petrolejové sádlo nebo jinak vazelína, která na ní vytvoří hustou ochrannou vrstvu a udrží v ní potřebnou vlhkost.

Za její využití se vám odvděčí zejména suchá kolena či lokty. Populární je i bylinka s názvem pystek obecný, která léčí popraskanou, suchou pokožku, působí hojivě na drobné rány a ekzematickou pleť.

Svými uklidňujícími účinky jsou známé také rostliny jako heřmánek či měsíček lékařský.

You may also like

Leave a Comment

About Us

Soledadu00a0is the Best Newspaper & Magazine WordPress Theme with tons of options, customizations and demos ready to import. This theme is perfect for blogs and excellent for online stores, news, magazine or review sites. Buy Soledad now!

u00a92022 Soledad, A Media Company – All Right Reserved. Designed and Developed by PenciDesign