Domů » Školní batoh a taška není totéž. Víte, co vybrat prvákovi?

Školní batoh a taška není totéž. Víte, co vybrat prvákovi?

by ona
0 comment

Nejdražší výrobek nemusí být vždy nejlepší.

Školní batoh, psací stolek, pero pro psaní prvních písmenek. Začátek školy provází vyšší výdaje i dilemata, než si správně vybrat.

Přinášíme několik rad, jak se zorientovat na trhu aktovek.

Školní batoh a školní batoh není totéž
Čím lehčí, tím lepší. Jedním ze základních parametrů školních tašek je jejich hmotnost.

U žáků prvního stupně by hmotnost prázdné školní tašky neměla přesahovat 1,2 kg, tašky žáků druhého stupně by neměly být těžší než 1,4 kg.

Tašku, která je těžší, nesmějí prodejci prodávat pod označením školní taška.

Ortopedové zase říkají, že naplněná školní taška by neměla přesahovat desetinu hmotnosti žáka, který ji bude nosit. Dvacetikilogramový prvňáček by tedy neměl nést na zádech více než dvě kila nákladu.

Rodič musí počítat s tím, že do ní školákovi každý den nabalí alespoň půl litru vody, svačinu, penál a postupně budou přibývat i učebnice a sešity.

Zejména u mladších žáků se doporučuje používat školní tašky. Od batohů se liší tím, že mají pevnější stěny a zádovou výztuž, která kopíruje tvar zad.

Ortopedové doporučují, aby měla kromě popruhů na obě ramena i popruhy v oblasti hrudníku, případně i pasu.

Díky tomuto zapínání je taška na zádech ukotvena a nelétá ze strany na stranu.

Pásy také pomáhají dostat páteř do přirozené polohy, a to díky tomu, že k ní taška lépe přilne. Pokud popruhy chybí, dítě hrbí ramena, aby tašku udrželo na zádech, a záda se zbytečně kulatí.

Popruhy by měly být zhruba čtyři centimetry široké a měly by být obaleny měkkou výztuží.

Kolečka, nožičky, reflexní prvky mohou pomoci
U starších dětí, které nosí do školy těžší učebnice, ortopedi nenamítají ani proti taškám na kolečkách. Doporučují však při tahání takové tašky střídat ruce.

Děti i rodiče ocení, má-li školní batoh alespoň dvě složky. Třeba myslet na to, že do školy děti kromě učebnic a sešitů nosí již zmiňovanou svačinu a láhev s vodou.

Výhodou je, pokud má taška vyztužené dno, plastové nebo pryžové nožičky. Bude stabilnější a když ji položíte na zem, díky nožičkám se neušpiní.

S ergonomií sice nesouvisí, z hlediska bezpečnosti však pomohou reflexní prvky na školní tašce.

Školní tašky nabízí nákupní řetězce i specializované obchody. Nejlevnější lze koupit i za 20 až 25 eur, střední třída dostupných značkových tašek vyjde od 50 eur výše. Značkové školní tašky s bohatým příslušenstvím včetně penálu a pláštěnky stojí i 300 eur.

You may also like

Leave a Comment

About Us

Soledadu00a0is the Best Newspaper & Magazine WordPress Theme with tons of options, customizations and demos ready to import. This theme is perfect for blogs and excellent for online stores, news, magazine or review sites. Buy Soledad now!

u00a92022 Soledad, A Media Company – All Right Reserved. Designed and Developed by PenciDesign