Metoda šetří peníze, čas a prostředí.
O ekologických důsledcích takzvané rychlé módy se mluví stále více. Módní průmysl patří k největším znečišťovatelům planety a známé jsou také katastrofální podmínky, ve kterých fungují zaměstnanci šijící oblečení pro velké módní značky.
Způsobů, jakým bojovat proti těmto praktikám, je několik. I na Slovensku existují tvůrci, kteří se systematicky věnují upcyklované módě, nakupování v second handech propagují i mnohé módní blogerky a stále větší popularitě se těší i swap model nákupu.
Stejně dobře však můžeme i my sami zahájit reorganizaci svého šatníku tak, aby se neplnil nesmyslným množstvím oblečení, které reálně nevyužíváme a možná nám ani nesluší. Namísto zbytečně přeplněného šatníku můžeme mít funkční a praktický kapslí šatník.
Co je tobolkový šatník?
Pokud na sociální síti Pinterest zadáte heslo kapslí šatník nebo anglický výraz capsule wardrobe, objevíte nespočet obrázkových návodů a inspirací, díky kterým pochopíte princip této skladby šatníku.
Jedná se o kolekci základních kusů oblečení, které se spolu jednoduše kombinují, jsou univerzální, nepodléhají proměnlivým módním trendům, sluší vám a vyjadřují váš styl.
„Cílem je minimalizovat šatník na oděvy, které skutečně potřebujeme a pravidelně využíváme. Zároveň je možné jejich kombinací vytvořit maximální počet outfitů pro jakoukoli příležitost – do práce, pro volný čas, do společnosti,“ vysvětluje základní funkci Simona Nečasová z hnutí Fashion Revolution, které se věnuje propagaci trvale udržitelné módy.
Nejde přitom o nový trend. Jeho základy sahají do sedmdesátých let, kdy v Londýně vznikl první butik nabízející jen základní oblečení.
O popularizaci se později postarala americká návrhářka Dona Karan, která v polovině osmdesátých let představila kolekci pro pracující ženy sestávající ze sedmi základních kousků.
Správná kapsle je jedinečná
Mnohé návody, jak sestavit tobolkový šatník, doporučují radikální minimalizování počtu kusů oblečení. Ideální je prý magické číslo 37 včetně kabátů a bund. Tato drastická selekce však není na místě, pokud zohledníme, že žijeme v zeměpisném pásmu se čtyřmi ročními obdobími.