Kdy by vás ztráta vlasů měla začít trápit.
Silné a husté vlasy jsou vysněným symbolem krásy a vitality. Nerady proto vidíme, když nám vypadávají.
Už jsme několikrát slyšeli o tom, že vlas má určité fáze růstu a vlasy se pravidelně obměňují. Proč však padají ve zvýšené míře právě na podzim?
Teorii, že mezi ročním obdobím a mírou vypadávání vlasů může existovat souvislost, potvrzuje i vědecká studie z minulého roku.
Studie s názvem Sezónnost ztráty vlasů: časová analýza dat z Google Trends 2004 – 2017, kterou publikoval British Journal of Dermatology v říjnu 2017 prokázala, že podobná vyhledávání se nejintenzivněji objevovala v období léta a podzimu, a to na obou polokoulích po celém světě.
Míra vyhledávání byla nejnižší během jarních měsíců.
„Přestože s vypadáváním vlasů je spojována teplota ovzduší, je pravděpodobné, že existují jiné faktory, jako například UV index, které mohou pomoci vysvětlit vztah mezi ročním obdobím a vypadáváním vlasů,“ uvádí hlavní autor studie Dr. Shawn Kwatra, dermatolog z Univerzity Johna Hopkinse v Marylandu. UV index se vztahuje k intenzitě ultrafialového záření.
Je tedy možné, že UV záření může ovlivnit vypadávání vlasů.
Genetika
Na zmenšování objemu vlasů a jejich ztrátu mohou působit stejně jako na všechno geny. Po letech proto mohou muži i ženy pozorovat postupné řídnutí vlasů.
Některé vlasové folikuly jsou například citlivé na přítomnost mužských hormonů, zvláště pokud je jejich nadbytek.
Jejich reakcí je proto jejich postupné smršťování a produkování jemnějších a kratších vlasů z jednoho růstového cyklu na druhý.
Když je nešetříme
Mechanické poškozování vlasů teplem, životním stylem a chemickými látkami je přirozenou příčinou vypadávání.
Vlasy se poškozují i vnějšími vlivy. Příliš časté fénování nebo sušení či upravování při vysokých teplotách vlasy zatěžuje.
Vlivuje na ně však i strava, nemoc a používání agresivních kosmetických vlasových přípravků.